Litwin w Polsce pracuje i kupuje


Kryzys przyciągnął Litwinów do Polski. Pracują na naszych budowach, sprzątają domy, kupują na przygranicznych targowiskach - pisze "Metro".

"Puls Biznesu" pisze, że polska waluta najgorsze ma już za sobą i że w czerwcu przestanie tracić na wartości, a może nawet zacznie się wzmacniać. Dziennik przeprowadził comiesięczną ankietę na ten temat wśród dwunastu analityków i ekonomistów, którzy są zgodni co do tego, że kurs euro spadnie do poziomu 4 złotych 11 groszy. Jedna elektrownia jądrowa to za mało, żeby program energetyki jądrowej się opłacał - uważa szef agencji energii jądrowej NEA przy OECD Luis E. Echavarri. Kluczowe są pierwsze dwie, a najlepiej zbudować od 4 do 6 elektrowni jądrowych - powiedział. Zysk grupy Vattenfall spadł w wyniku odpisów o 13,5 procent w czwartym kwartale, a znajdująca się pod kontrolą państwa spółka przyznała, że ślamazarne ożywienie gospodarcze odbija się negatywnie na zapotrzebowaniu na energię w sektorze przedsiębiorstw.Środkowa sesja na giełdzie nowojorskiej przyniosła tylko nieznaczne wahania indeksów. Dobre rezultaty korporacji takich jak Apple i Boeing zostały zrównoważone spadkami wielu firm, zwłaszcza z szeroko rozumianego sektora opieki zdrowotnej. Inflacja w strefie euro wyniosła w grudniu 2009 r., w ujęciu rok do roku, 0,9 proc. - podał we wtorek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnych szacunkach. - Nasz plan to Druga Niepodległość - mówił tydzień temu prezydent Inacio Lula da Silva. Ogromna naftowa manna rodzi nadzieje, że Brazylia zlikwiduje biedę i stanie się mocarstwem - informuje "Gazeta Wyborcza".

Partie niemieckiej koalicji rządzącej CDU, CSU i FDP opowiedziały się we wtorek za podjęciem starań na rzecz wprowadzenia międzynarodowego podatku od transakcji na rynkach finansowych.

Lekkie spadki i nuda - tak wyglądała przez większość dnia sesja na warszawskiej giełdzie i rynku złotego. Końcówka notowań była jednak zaskakujące i piorunująca. A wszystko za sprawą Amerykanów, którzy weszli do gry po południu naszego czasu i wyciągnęli WIG20 oraz zneutralizowali stratę złotego. Przedsiębiorca, który nie będzie miał obowiązkowych rezerw ropy naftowej i paliw, za każdą tonę lub metr sześcienny brakującego surowca będzie musiał zapłacić 4,5 tys. zł kary - zakłada projekt nowelizacji ustawy o zapasach paliw.

Po poniedziałkowej euforii na rynkach i wyraźnym umocnieniu złotego, we wtorek polska waluta będzie nadal silna. Jednak zdaniem analityków rynki nadal są bardzo ostrożne mając świadomość, że problemy nie zostały jeszcze rozwiązane. Gospodarka USA rosła w III kwartale po raz pierwszy od ponad roku, w dodatku szybciej niż oczekiwano, co może być sygnałem, że recesja się zakończyła. Inwestorzy zachęceni wczorajszymi bardzo dobrymi wynikami banku JP Morgan Chase nie przestawali kupować euro. W efekcie kurs EUR/USD znajduje się obecnie na poziomie 1,4947. Po części może to być związane również z zaplanowanymi na dzisiaj publikacjami wyników takich firm jak: Citigroup, Goldman Sachs, Nokia, IBM i AMD. Wszystkie te firmy są reprezentantami kluczowych dla USA sektorów gospodarki, dlatego jeśli zaskoczą podobnie jak wczorajszy bank, to może się okazać, że niedźwiedzie będą musiały bronić dziś bariery 1,50.Analitycy Domu Maklerskiego IDM SA, w raporcie z 10 sierpnia, podnieśli cenę docelową dla akcji Cersanitu do 15,1 zł z 13,4 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj" - poinformował IDM SA w poniedziałek. Spółka Energoinstal, producent sprzętu dla energetyki, podpisała z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umowę o dofinansowanie inwestycji na 10 mln zł, poinformowała spółka w komunikacie w piątek. Przedział cenowy akcji w ofercie publicznej EKO Holding został ustalony na 6,60-8,60 zł.

Coraz więcej zrobionych "w trąbkę" PAF


- Rośnie liczba klientów poszkodowanych w całej Polsce przez operatora pocztowego PAF - poinformowała białostocka prokuratura. Na policję i do śledczych wciąż zgłaszają się osoby, które chciały opłacić rachunki za pośrednictwem tej firmy, ale ich pieniądze nie dotarły do adresatów.

Handel według strategii niedźwiedzia


Kolejny dzień z rzędu inwestorzy grali "pod korektę" co skutkowało wydłużeniem fali spadkowej na rynku eurodolara. Linia trendu wzrostowego została przełamana, dlatego bykom będzie trudno podnieść się z upadku. Deprecjacja europejskiej waluty względem dolara zatrzymała się w miejscu - 1,3590.

PERN: Do Polski ropa płynie


Dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń" do Polski odbywają się bez zakłóceń - zapewnia TVN CNBC Biznes prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych. Agencja Reutera podała, że Rosja wstrzymała dostawy surowca na Białoruś, przez którą ropa płynie też do Polski i dalej na Zachód.

Do sądu wpłynął wniosek o upadłość spółki H. Cegielski Poznań S.A.


Jeden z wierzycieli spółki H. Cegielski Poznań S.A. złożył w Sądzie Rejonowym w Poznaniu wniosek o upadłość z możliwością likwidacji firmy. Zakłady Cegielskiego zalegają firmie Dachbud około 1,5 mln zł - poinformował w środę PAP prezes Cegielskiego Jarosław Lazurko. Jak powiedział, zarząd jest zbulwersowany wnioskiem wierzyciela.

7 tys. podstawówek się nie załapało


Szkoły są zainteresowane unijnym programem "owoce w szkole", ale nie mogą do niego przystąpić, bo brakuje dostawców owoców i warzyw. Wiele firm dystrybucyjnych nie mogło bowiem w tym semestrze spełnić wymogów stawianych przez Agencję Rynku Rolnego.

nasze gabinet organizuje trawka szkoły także wycieczki na sprawa dzieci dodatkowo grup przedszkolnych. Zorganizowane na mocy nasze gabinet wycieczki szkolne oraz gram szkoły to gwarancja udanego wypoczynku od codziennych zajęć szkolnych. Aż do wnętrza ofercie posiadamy rozgałęziony dobór miejsc na porządek zielonych szkół oraz wycieczek szkolnych. Nasze wycieczki szkolne aż aż do wielu lat cieszą się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem nauczycieli i pracowników szkół. W środku ofercie posiadamy wycieczki budujący jednodniowe i tanie wycieczki szkolne. Nasze pokój przyjęć zorganizuje udane wycieczki szkolne oraz chwast szkoły na każdą kieszeń i do wnętrza środku dowolnym regionie Krajowy. Zapraszamy aż aż do skorzystania z oferty naszego biura turystycznego nasze pokój przyjęć organizuje gram szkoły oraz wycieczki na sprawa dzieci plus grup przedszkolnych. Zorganizowane na mocy nasze biuro wycieczki

tanie wycieczki szkolne

szkolne także zioło szkoły to gwarancja udanego wypoczynku od czasu codziennych zajęć szkolnych. Aż do wnętrza ofercie posiadamy rozłożysty wybór miejsc na rozstawienie zielonych szkół plus wycieczek szkolnych. Nasze wycieczki szkolne aż aż do wielu lat cieszą się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem nauczycieli plus pracowników szkół. Do wewnątrz ofercie posiadamy wycieczki szkolny jednodniowe plus tanie wycieczki szkolne. Nasze kancelaria zorganizuje udane wycieczki szkolne również zielone szkoły na każdą fundusz i do wnętrza środku dowolnym regionie Miejscowy. Zapraszamy aż aż do skorzystania z oferty naszego biura turystycznego